Noter onayı nedir? Çeviri noter onayı nedir?

Noter onayı bir belgenin gerçekliğinin ve doğruluğunun noterlik tarafından tasdiklenmesidir. Noterlik çeviri onay işlem ücretleri sayfa sayısı ve sayfa yoğunluğuna göre değişebilir. Yurtdışına çıkarken bazı ülkeler sizden noter tasdiki istemektedir. Bazısı ise apostil tasdiki de isteyebilir. Noter onayını isterseniz asıl belgeye isterseniz de bir belgenin tercümesine yaptırabilirsiniz. Tercüme bir evraka noter onayı yaptırmak için tercüme işini verdiğiniz tercüme bürosunun çalıştığı noterliğe gitmelisiniz. Her tercüme edilmiş ve noter onayına hazırlanmış evrak her noterlikte onaylanmaz. Bir çevirinin noter onayından geçebilmesi için çeviriyi yapan yeminli tercümanın tercümesini yaptırdığınız noterde yemin zaptı bulunmalıdır. Bir başka deyişle bir noterde çeviri onaylatabilmeniz için o çeviriyi yapan yeminli tercüman o noterlikte yemin etmiş olmalıdır. 

Kısaca;

Her yeminli tercüme her noterlikte onaylanamaz. Noter tasdiki için tercümenizi yaptırdığınız yeminli tercüme bürosunun çalıştığı noterliklere gitmelisiniz. Evrakınız noter onayından geçtikten sonra artık noter tasdikli bir evraktır. Sonraki aşama olarak dilerseniz apostil onayı yaptırabilirsiniz.

Konu hakkında başka bir sorunuz olursa lütfen bizi aramaktan veya ziyaret etmekten çekinmeyin. Bilgi paylaştıkça güzeldir. 

Panda Tercüme

0216 599 03 30