Yeminli tercüman nedir? Yeminli tercüman kimdir?

Yeminli tercüman, noterliklerde yemin etmiş ve yemin ettiği noterliklerde onaylanabilir tercüme yapmaya yetkili kişilere denir. Her tercüman nerede yemin ettiyse yalnızca o noterlikte yemini geçerlidir. Dolayısıyla tercümesini yaptırdığınız bir evrakı yönlendirildiğiniz noterlikte onaylatmalısınız. Her noterlikte onaylatamazsınız. Bunun sebebi ise çevirinizi yapan tercümanın yönlendirildiğiniz noterliğin yeminli tercümanı olmasıdır.

Örneğin Kadıköy 1. Noterliğinde yemin eden bir tercüman tarafından tercümeniz gerçekleştirilmiş ve noter onayına hazır evraklarınız elinizde bulunuyor. Siz bu evrakları Beşiktaş 3. Noterliğinde onaylatamazsınız. Bir tercümanın birden fazla noterlikte yemin zaptı bulunabilir ve bir tercüman birden fazla noterliğin yeminli tercümanı olabilir. Bu yüzden tercüme işini verdiğiniz tercüme bürosuna hangi noterliklerde onay alabileceğinizi danışmanızı tavsiye ederiz.

Konu hakkında başka bir sorunuz olursa lütfen bizi aramaktan veya ziyaret etmekten çekinmeyin. Bilgi paylaştıkça güzeldir. 

Panda Tercüme

0216 599 03 30

tercüman yemin tutanağı